رینوپللاستی اولتراسونیک (پیزوتوم)

یکی از جراحی های رایج در میان عموم مردم امروزه جراحی بینی می باشد که روش های مختلفی برای انجام آن وجود دارد که یکی از این روش ها رینوپلاستی اولتراسونیک می باشد که مزیت های بی شماری داشته و از جدیدترین و نوین ترین روش ها به شمار می رود. در این روش در واقع از ابزارهایی به نام پیزوالکتریک جهت اعمال تغییرات بر روی بینی استفاده می شود که در ادامه به طور کامل مزیت های این روش و همینطور نحوه انجام آن را بررسی خواهیم کرد، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

رینوپلاستی-اولتراسونیک-و-مزایای-آن

تعریف جراحی بینی

در ابتدا توضیح مختصری در مورد جراحی بینی خواهیم داد. یکی از جراحی های زیبایی که هدف آن ترمیم نواقص بینی مانند مشکلات تنفسی و همینطور بهبود ظاهر بینی می باشد، جراحی بینی است که با استفاده از روش های مختلفی از قبیل روش باز، بسته و همینطور اولتراسونیک قابل انجام است. هر کدام از این روش ها مزیت های خاص خودش را دارد و بنابر صلاحدید پزشک و با توجه به شرایط فرد و نوع بینی و مشکل وی یکی از این روش ها انتخاب خواهد شد. در این مقاله روش رینوپلاستی اولتراسونیک را بررسی خواهیم کرد.

رینوپلاستی اولتراسونیک چیست؟

یکی از جدیدتری روش های انجام عمل بینی رینوپلاستی اولتراسونیک می باشد که در واقع برای انجام آن از ابزاری به نام پیزوتوم استفاده می شود که به وسیله امواج اولتراسون برش های ظریفی را به دلیل دارا بودن سرمته های کوچک بر روی استخوان ایجاد می کند، و موجب وارد شدن آسیب کمتر به استخوان خواهد شد.

رینوپلاستی-اولتراسونیک-چیست

این روش به بهترین جراح بینی کمک خواهد کرد که کنترل و تمرکز بیشتری در حین عمل داشته باشد و هم چنین دوره نقاهت بیماری نیز در این روش کم می باشد.

مزایای رینوپلاستی اولتراسونیک

همانطور که در بالا ذکر کردیم این روش دارای مزیت های بسیار زیادی می باشد و امروزه طرفداران بسیار زیادی به دلیل همین مزیت ها دارد که در ادامه مزیت های آن را عنوان خواهیم کرد.

  • دوره نقاهت کوتاه
  • آسیب کمتر به استخوان
  • دقیق تر و ظریف تر
  • کاهش کبودی بعد از عمل
  • کاهش ورم بعد از عمل
  • بهبودی سریع بیمار

تفاوت روش اولتراسونیک با روش های قدیمی عمل بینی

این روش جدید تفاوت های بسیار زیادی با روش های قدیمی و سنتی عمل بینی دارد، در روش های سنتی در واقع جراح باید برای دسترسی کامل به ساختار بینی و تمرکز بیشتر از روش باز استفاده کند و پوست بینی را کامل باز کند که این امر به ایجاد برش های بزرگ بر روی ساختار خارجی بینی نیاز دارد و احتمال بروز عوارضی از قبیل خونریزی، ورم، بر جای ماندن جای بخیه، کبودی و…. را برای افراد به همراه خواهد داشت.

ولی با استفاده از روش رینوپلاستی اولتراسونیک می توان بدون وارد کردن کوچک ترین آسیبی به ساختار و بافت بینی، تغییرات را بر روی بینی اعمال کرد و با این روش می توان سخت ترین غضروف ها و استخوان ها را نیز تغییر و حالت داد، یکی دیگر از تفاوت های این دو روش در ایجاد برش ها می باشد که در روش اولتراسونیک با ابزار پیزوتوم می توان برش های کوچک و ظریفی را بر روی بینی ایجاد کرد و این ابزارها بسیار دقیق می باشند و همین امر موجب کم شدن احتمال خطر خونریزی، کبودی، تورم و درد بعد از عمل می شود.

باید به این نکته اشاره کرد که نتایج حاصل از روش اولتراسونیک بسیار دقیق و رضایت بخش می باشد.

نحوه انجام رینوپلاستی اولتراسونیک

در روش های قدیمی برای اعمال تغییرات بر روی بینی باید در ابتدا استخوان های بینی شکسته شود و سپس تغییرات انجام شود، اما در روش جدید اولتراسونیک تعداد این شکستگی و وارد کردن ضربه به استخوان کاهش پیدا کرده و این امر موجب وارد شدن آسیب کم تری به بافت بینی خواهد شد.

برای انجام این روش در ابتدا فرد تحت بیهوشی عمومی بیا بی حسی موضعی با توجه به صلاحدید پزشک و شرایط فرد قرار خواهد گرفت، سپس برای ایجاد برش های طریف بر روی بینی از دستگاه و ابزاری به نام پیزوتوم استفاده می شود که این دستگاه با استفاده از امواج اولتراسون ارتعاشاتی در حدود 28 تا 36 کیلوهرتز تولید کرده و استخوان ها را برش خواهد داد.

نحوه-انجام-رینوپلاستی-اولتراسونیک

 و سپس جراح می تواند تغییرات مورد نظر خود را بر روی بینی اعمال کند. این ابزار بسیار نرم تر از چکش هایی که در جراحی های سنتی برای شکستن استخوان استفاده می شود، بوده و همین امر موجب خواهد شد که آسیب کمتری به بافت های اطراف بینی وارد شده و درد، خونریزی، کبودی و ورم بعد از عمل کم تر شود.

این وش بسیار مطمئن بوده و نتایج قابل پیش بینی و رضایت بخش و مطلوبی را برای مراجعه کننده ایجاد خواهد کرد.

بهترین جراح رینوپلاستی اولتراسونیک

یکی از سوالاتی که برای افراد در خصوص رینوپلاستی اولتراسونیک پیش می آید این است که آیا تمام جراحان بینی این روش را انجام می دهند؟ بهتریم جراح رینوپلاستی اولتراسونیک چه کسی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این روش نیاز به تخصص، تجربه و مهارت بالایی دارد و باید برای انجام آن به جراحی که تخصص انجام آن را دارد و همینطور مهارت و تجربه کافی در انجام آن دارد، مراجعه کرد. هر جراح بینی تخصص انجام این کار را نداشته و ممکن است عوارض را برای فرد ایجاد کند بنابراین برای انجام این روش باید به درستی در مورد جراح تحقیق کنید.

دکتر گیلدا گیوه چی متخصص گوش حلق بینی  با سال ها سابقه و تجربه در زمینه انجام جراحی بینی و رینوپلاستی اولتراسونیک و بیشترین میزان رضایت از مراجعه کننده بهترین انتخاب برای انجام این روش می باشد.

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، عمل بینی روش های مختلفی نظیر باز، بسته و رینوپلاستی اولتراسونیک دارد که انتخاب یکی از این روش ها با توجه به انتظارات فرد از جراحی، شرایط وی و صلاحدید پزشک متخصص صورت خواهد گرفت. رینوپلاستی اولتراسونیک که یکی از جدیدترین روش های انجام عمل بینی می باشد مزیت های بسیاری از قبیل کاهش درد، خونریزی، کبودی و… بعد از عمل برای افراد در پی خواهد داشت. تنها به این نکته توجه داشته باشید که برای انجام این روش به جراح بینی که در این زمینه تخصص دارد مراجعه کنید.

دکتر گیلدا گیوه چی

دکتر گیلدا گیوه چی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *