جراحی بینی + نمونه کار

زنان و مردان زیادی در کشور ما امروزه متقاضی جراحی بینی هستند. شاید عمل بینی همچنان برای برخی افراد نگران کننده باشد و اعتقاد داشته باشند که به جراح نیازی نبوده و می توانند به همین منوال زندگی کنند، اما افراد دیگری هستند که به زیبایی ظاهری خود اهمیت بیشتری می دهند. افرادی که دارای نواقصی در بینی خود بوده و بینی آنها که یکی از اجزای تاثیرگذار صورت است، زیبایی چندانی ندارد و یا اینکه بینی با دیگر اجزای صورت هماهنگی لازم را ندارد ،جراحی زیبایی بینی می تواند عیب های بینی را برطرف کرده و منجر به نتیجه رضایت بخش برای مراجعه کننده و همچنین موجب افزایش اعتماد به نفس وی خواهد شد. اما عمل بینی علاوه بر زیبایی جنبه ی درمانی نیز دارد و می تواند بسیاری از مشکلات تنفسی را برطرف کند.

عمل-بینی

در این مقاله به طور کامل در مورد عمل بینی و انواع آن صحبت خواهیم کرد.

جراحی بینی چیست؟

در ابتدا به تعریف عمل بینی خواهیم پرداخت. عمل بینی به منظور برطرف کردن ایرادات بینی و همینطور برای تغییر شکل بینی مورد استفاده قرار می گیرد. جراح برای اینکه بتواند عیب های بینی را برطرف کند، در ابتدا فاکتورهایی که در عمل بینی موثر هستند را بررسی خواهد کرد؛ که از جمله این فاکتورها می توان به نوع بینی اشاره کرد که به وسیله ظاهر بینی و همچنین پوست بینی مشخص می شود و دارای دو نوع گوشتی و یا استخوانی و حالتی بین این دو نوع می باشد. و در نهایت جراح بینی با توجه به نوع بینی شما از تکنیک های مختلفی برای جراحی بینی استفاده خواهد کرد. همچنین نکته دیگری که در عمل بینی اهمیت دارد، تناسب بینی با دیگر اجزای صورت است.

کاندیدای مناسب عمل بینی

در این بخش از مقاله بررسی خواهیم کرد که چه افرادی برای انجام عمل بینی مناسب و کاندید می باشند.
باید به این نکته اشاره کرد که تمامی افرادی که دارای مشکلات ظاهری و حتی مشکلات ساختاری در بینی خود هستند، کاندید بسیار مناسبی برای انجام این جراحی به شمار می روند.

دیگر کاندیدای مناسب برای عمل بینی عبارتند از:

  • افرادی که دارای تیغه بینی شکسته هستند.
  • افرادی تنفس سختی داشته و با دهان باز می خوابند.
  • افرادی که دارای بینی بزرگی هستند.
  • افرادی که دچار آسیب جدی بر اثر تصادف در بینی خود شده اند.
  • افرادی که دارای نوک بینی ضخیم یا نوک بینی افتاده هستند.
  • افرادی که دارای قوز بر روی بینی خود هستند.
  • افرادی که دارای بینی های پهن هستند.
کاندید-جراحی-بینی

انواع عمل بینی

عمل بینی با توجه به پوست و نوع بینی فرد دارای انواع مختلفی می باشد، که در ادامه تمام انواع عمل بینی را بررسی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

دکتر-گیلدا-گیونه-چی-جراحی-بینی
جراحی-بینی-نمونه-کار
جراحی-بینی-نمونه-کار-گیوه-چی

برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر به اینستاگرام دکتر گیلدا گیوه چی مراجعه کنید.

عمل بینی استخوانی

افرادی که دارای پوست نازک در بینی خود بوده و همینطور پوست آنها انعطاف پذیری بالایی دارند، بینی های استخوانی داشته و در این گونه از بینی ها معمولا یک برآمدگی بر روی بینی به وجود آمده است.

در عمل بینی استخوانی برای اینکه نتیجه جراحی ایده آل باشد، جراح از حجم استخوان ها و غضروف‌ها با استفاده از تکنیک های مختلف کم خواهد کرد.در این نوع از جراحی، چون پوست بینی نازک بوده تمامی ظرافت هایی که جراح بر روی بینی انجام می‌دهد، دیده خواهد شد. در عمل بینی استخوانی جراح کار دشواری را در پیش ندارد زیرا تیغه بینی استحکام بالایی دارد .

عمل بینی گوشتی

بینی گوشتی دارای ظاهری پهن در قسمت نوک بینی بوده و به طور معمول بینی آن‌ها دارای سوراخ های بزرگ‌تری بوده و بیشتر حجم بینی را پوست و چربی تشکیل داده است. در عمل بینی گوشتی جراح در ابتدا به تقویت تیغه بینی خواهد پرداخت و در مواردی که تیغه بینی استحکامی نداشته باشد، شاید جراح از تکنیک پیوند غضروف نیز استفاده کند. در این نوع از عمل بینی به دلیل اینکه پوست دارای ضخامت زیادی می باشد، ممکن است خلاقیت جراح بینی و همینطور اقدامات انجام شده بر روی بینی به زیبایی مشخص نشود .

عمل بینی ترمیمی

عمل بینی ترمیمی در افرادی که بعد از اینکه ورم های بینی از بین رفته و اشکالاتی که در جراحی بینی ابتدایی وجود داشته است مشخص می شود انجام می‌شود. عمل  ترمیمی بینی دارای  حساسیت بالایی می باشد زیرا دستکاری های انجام شده در جراحی اولیه برای جراح محدودیت هایی را ایجاد می کند.مشکلاتی که ممکن است بعد از گذشت چند ماه در افراد دیده شود می توان به کجی بینی،نامتقارن بودن بینی ،یکی نبودن سوراخ های بینی و یا مشکلات تنفسی اشاره کرد .

جراحی بینی طبیعی

برای اینکه نتیجه عمل بینی طبیعی باشد، فاکتورهای مهمی  باید در عمل بینی رعایت شود. جراح با ساختار بینی های مردان و زنان باید آشنایی داشته باشد، زیرا فاصله  بینی با لب و دیگر اندازه ها و زاویه ها باید طبق اصول زیبایی شناسی باشد؛ که درافراد متفاوت می باشد. برای اینکه نتیجه عمل بینی طبیعی باشد باید سوراخ های بینی به اندازه باشد و همچنین با دیگر اجزای صورت تناسب داشته باشد.

عمل بینی فانتزی

برخی از افرادی که متقاضی این جراحی هستند معمولا به مراکز زیبایی مراجعه کرده و می خواهند که بینی آنها شبیه به عکس خاصی شود، و در صورتی که خود فرد درخواست دهد که می خواهد بینی به حالت فانتزی باشد و نوک بینی زاویه بیشتری داشته باشد، جراح بینی می تواند با توجه ویژگی های بینی فرد و تا جایی که به سلامتی و تنفس فرد آسیبی وارد نشود نتیجه جراحی را اینگونه رقم بزند.

عمل انحراف بینی

عمل بینی می تواند علاوه بر اینکه جنبه زیبایی داشته باشد جنبه درمانی داشته باشد .افرادی هستند که بینی آنها دارای ظاهری کج می باشد به گونه ایی که تنفس آنها را با مشکل روبه رو ساخته است. البته انحراف بینی به ظاهر بینی ارتباطی ندارد و ممکن است فردی دارای انحراف بینی باشد اما هیچ مشکلی در ظاهر بینی نداشته باشد .افرادی که دارای انحراف بینی هستند دچار مشکلات تنفسی می شوند .در مواردی که انحراف بینی با کجی بینی همراه باشد فرد می تواند در کنار عمل بینی، جراحی بینی زیبایی را نیز انجام دهد.

عمل شکستگی بینی

بینی یکی از برجسته ترین جزء و وسطی ترین بخش صورت افراد می باشد. از این رو در زمان وقوع ضربه یا آسیب به صورت، بینی فرد احتمال دریافت بیشترین صدمه را خواهد داشت. آسیب های وارده می تواند دلایل متنوعی داشته باشد، دلایلی چون تصادفات رانندگی، برخورد با اشیا، درگیری های فیزیکی، صدمات ورزشی و زمین خوردگی و . . . از جمله موارد آسیب رسان به بینی می باشند. گاه احتمال بروز این آسیب ها در اثر فعالیت های شغلی پرخطر منجر به بروز خلل و ضربه به صورت یا بینی می شود. شایع ترین آسیب بینی در اثر این عوامل ، شکستگی بینی است. که برای درمان آن می توان از جراحی شکستگی بینی نیز استفاده کرد.

نحوه انجام عمل بینی

برای انجام این عمل در ابتدا بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و سپس با استفاده از یکی از روش های عمل بینی باز و یا عمل بینی بسته برش ها ایجاد شده و سپس تغییرات لازم بر روی بینی انجام خواهد شد، در نهایت نیز بینی بخیه زده می شود. در ادامه دو روش انجام عمل بینی را بررسی خواهیم کرد.

عمل بینی باز

در این روش برش‌ بر روی کلوملا ایجاد شده و سپس پوست بینی از روی اسکلت بینی جدا شده و نغییرات مورد نیاز بر روی آن توسط بهترین جراح بینی اعمال خواهد شد. این روش به جراح کمک خواهد کرد تا دسترسی راحت تری به اسکلت و ساختار بینی داشته باشد.

عمل بینی بسته

در این روش هیچ گونه برشی بر روی پوست بینی ایجاد نشده و تنها برش داخل بینی ایجاد خواهد شد و تغییرات لازم اعمال می شود، در این روش دسترسی جراح به ساختار بینی محدود می باشد و تنها برای اعمال تغییرات جزئی از این روش استفاده می شود.

انتخاب جراح بینی

شما برای اینکه از نتیجه عمل بینی خود رضایت داشته باشید می توانید از طریق دیدن نمونه عمل هایی که جراح انجام داده است، تصمیم به انتخاب جراح بینی کنید. جراح باید خلاق بوده و با اصول زیبایی شناسی آشنایی کامل داشته باشد، تا بتواند بینی را به گونه ایی جراحی کند که فرد به زیبایی ایده ال دست پیدا کند. جراح می تواند از تکنیک های مختلفی برای جراحی استفاده کند که بستگی به نوع بینی آن شخص خواهد داشت .پیشنهاد می شود پیش از اینکه برای عمل بینی خود اقدام کنید، از جراح خود انتظار معقولانه ایی داشته باشید، زیرا جراح نمی تواند معجزه کند و تغییرات غیر قابل انتظار را در صورت شما ایجاد کند.

مراقبت های بعد از عمل بینی

اقداماتی که بعد از عمل بینی انجام می گیرد، می تواند در نتیجه جراحی تاثیر به سزایی بگذارد، هر چقدر این مراقبت ها به درستی انجام بگیرد نتیجه ایده آل تر خواهد بود.

-بعد از عمل رژیم غذایی خود را کنترل کنید و تاجای ممکن ازخوردن  مواد غذایی که جویدن آنها سخت است خودداری کنید. همچنین برای اینکه ورم بینی زودتر بهبود پیدا کند از نمک استفاده نکیند.

-بینی خود را با محلول های توصیه داده شده شست و شو دهید تا جای ممکن از عفونت جلوگیری شود .

-طبق گفته جراح خود چسب  بینی خود را بزنید و به موقع آنها را تعویض کنید.

-فعالیت های سنگین و اقداماتی که به بینی فشار می آورند را انجام ندهید.

عوارض عمل بینی

عمل بینی هم مثل تمام درمان ها و عمل ها ممکن است با عارضه هایی همراه باشد، در این میان انتخاب جراح ماهر و توانا ، انجام جلسات مشاوره و مراقبت های درست و مناسب بعد از عمل تا حد زیادی از بروز عوارض در عمل بینی حین انجام عمل و پس از آن می کاهد لازم است به این منظور برای مراجعه به یک جراح حرفه ای تحقیقات لازم را انجام داده و سوابق پزشک را مد نظر قرار دهید برخی از شایع ترین مشکلات و عوارض عمل بینی به شرح زیرند:

– گرفتگی بینی و کانال هایی که به طور معمول باید باز باشند.

–  ورم و التهاب شاخک ها و چسبندگی در دیواره های عبوری

– دفرمه شدن بینی

– کج شدگی تیغه میانی و به هم خوردن فرم متوازن آن

– منفصل گشتن نواحی غضروفی از اسکلت صورت

و . . .

بسیاری از مشکلات ایجاد شده در اثر عمل بینی و یا مراقبت نادرست می توانند طی عمل ترمیمی رفع شده و گاه نیاز به درمان های دیگری چون آندوسکوپی و . . . است. در بعضی موارد برای برطرف نمودن دفورمیته های حاد نیاز به انجام چند جراحی به شکل پی در پی و مرتب است، اتخاذ بهترین روش درمان برای این عوارض بسته به صلاح دید پزشک جراح بینی و تصمیمات تخصصی اوست.

سخن پایانی

بینی یکی از مهم ترین اعضای صورت بوده که به دلیل قرار گرفتن در وسط صورت و در معرض دید، در زیبایی چهره بسیار تاثیرگذار می باشد، بنابراین هر گونه عیب و ایرادی در بینی منجر به کاهش زیبایی و همینطور کاهش اعتماد به نفس افراد می شود، بنابراین افراد برای برطرف کردن ایرادات و افزایش زیبایی چهره خود به عمل بینی روی خواهند آورد. در این مقاله به طور کامل به بررسی عمل بینی، انواع آن و همینطور نحوه انجام آن پرداختیم. تنها به این نکته توجه داشته باشید که برای جلوگیری از بروز عوارض جبران ناپذیر به بهترین جراح بینی مراجعه کنید.

دکتر گیلدا گیوه چی

دکتر گیلدا گیوه چی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

2 پاسخ
  1. سلام من 14 سالمه خلی بینیم بزرگه . یه دکتر رفتم گفت نمیشه الان جراحی کنم .
    این مشکل ارثیه بخاطر سنم نیست . همه فامیل عمل کردن . من الان نمیتونم جراحی کنم ؟ از چه سالی به بعدا میتونم این جراحی و انجام بدم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *