• تماس با ما
 • تماس با ما

جراحی بینی

جراحی بینی

زنان و مردان زیادی در کشور ما امروزه متقاضی جراحی بینی هستند .شاید جراحی بینی همچنان برای برخی افراد نگران کننده باشد و اعتقاد داشته باشند که به جراحی بینی نیازی نبوده و می توانند به همین منوال زندگی کنند ،اما افراد دیگری هستند که به زیبایی ظاهری خود اهمیت بیشتری می دهند.در کسانی که بینی دارای نواقص بوده به طوری که بینی آنها که یکی از اجزای تاثیر گذار صورت است زیبایی چندانی ندارد و یا اینکه بینی با دیگر اجزای صورت هماهنگی لازم را ندارد ،جراحی زیبایی بینی می تواند عیب های بینی را برطرف کند به شکلی که نتیجه برای بیمار رضایت بخش باشد و شخص اعتماد به نفس بیشتری را کسب کند.اما جراحی بینی علاوه بر زیبایی جنبه ی درمانی نیز دارد و می تواند بسیاری از مشکلات تنفسی را برطرف کند.

جراحی زیبایی بینی

برای اینکه جراح بینی بتواند عیب های بینی را برطرف کند در ابتدا فاکتورهایی که درجراحی بینی موثر هستند را بررسی می کند از جمله این فاکتورها  می توان به نوع بینی اشاره کرد که به وسیله ظاهر بینی و همچنین پوست بینی مشخص می شود .بینی می تواند از نوع گوشتی و یا استخوانی  و حالتی بین این دو نوع باشد و در نهایت جراح بینی بسته به نوع بینی شما از تکنیک های مختلفی برای جراحی بینی استفاده می کند.همچنین نکته دیگر در جراحی زیبایی بینی تناسب بینی با دیگر اجزای صورت است.

عوارض جراحی بینی

جراحی بینی هم مثل تمام درمان ها و عمل ها ممکن است با عارضه هایی همراه باشد در این میان انتخاب جراح ماهر و توانا ، انجام جلسات مشاوره و مراقبت های درست و مناسب بعد از جراحی تا حد زیادی از بروز عوارض در جراحی بینی حین انجام عمل و پس از آن می کاهد لازم است به این منظور برای مراجعه به یک جراح حرفه ای تحقیقات لازم را انجام داده و سوابق پزشک را مد نظر قرار دهید برخی از شایع ترین مشکلات و عوارض جراحی بینی به شرح زیرند:

– گرفتگی بینی و کانال هایی که به طور معمول باید باز باشند

–  ورم و التهاب شاخک ها و چسبندگی در دیواره های عبوری.

– فرم های نامناسب و بروز دفورمیته در بینی فرد

– کج شدگی تیغه میانی و به هم خوردن فرم متوازن آن

– منفصل گشتن نواحی غضروفی از اسکلت صورت

و . . .

بسیاری از مشکلات ایجاد شده در اثر جراحی بینی و یا مراقبت نادرست می توانند طی جراحی ترمیمی مرتفع شده و گاه نیاز به درمان های دیگری چون آندوسکوپی و . . . است در بعضی موارد برای برطرف نمودن دفورمیته های حاد نیاز به انجام چند جراحی به شکل پی در پی و مرتب است اتخاذ بهترین روش درمان برای این عوارض بسته به صلاح دید پزشک جراح بینی و تصمیمات تخصصی اوست.

جراحی بینی استخوانی

افرادی که دارای پوست نازک در بینی خود هستند و یا اینکه پوست آنها انعطاف پذیری بالایی دارند بینی های استخوانی دارند در این گونه از بینی ها معمولا یک برآمدگی بر روی بینی به وجود آمده است .در جراحی زیبایی بینی استخوانی برای اینکه نتیجه جراحی ایده آل باشد،جراح بینی از حجم استخوان ها و غضروف ها با استفاده از تکنیک های مختلف کم می کند.در جراحی بینی استخوانی چون پوست بینی نازک می باشد تمامی ظرافت هایی که جراح بینی بر روی بینی انجام داده است دیده خواهد شد.در جراحی بینی استخوانی جراح کار دشواری را در پیش ندارد زیرا تیغه بینی استحکام بالایی دارد .

جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی دارای ظاهری پهن در قسمت نوک بینی است.معمولا بینی دارای سوراخ های بزرگ تری است و بیشتر حجم بینی را پوست و چربی تشکیل داده است .در جراحی بینی گوشتی جراح بینی ابتدا به تقویت تیغه بینی می پردازد.در مواردی که تیغه بینی استحکام نداشته باشد شاید جراح از تکنیک پیوند غضروف استفاده کند.در جراحی بینی گوشتی چون پوست دارای ضخامت زیادی است ممکن است خلاقیت جراح بینی  و اقداما ت انجام شده بر روی بینی به زیبایی مشخص نشود .

جراحی-بینی-گوشتی

انتخاب جراح بینی

شما برای اینکه از نتیجه جراحی بینی خود رضایت داشته باشید می توانید از طریق دیدن نمونه عمل هایی که جراح انجام داده است تصمیم به انتخاب جراح کنید.جراح بینی باید خلاق باشد و با اصول زیبایی شناسی آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند بینی را به گونه ایی جراحی کند تا فرد به زیبایی ایده ال دست پیدا کند .جراح بینی می تواند از تکنیک های مختلفی برای جراحی استفاده کند که بستگی به نوع بینی آن شخص خواهد داشت .پیشنهاد می شود پش از اینکه بینی خود را جراحی کنید از جراح بینی خود انتظار معقولانه ایی داشته باشید زیرا جراح بینی نمی تواند معجزه کند و تغییرات غیر قابل انتظار را در صورت شما ایجاد کند.

جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی در افرادی انجام میگیرد که بعد از جراحی بینی  دچار مشکلاتی شده اند و بعد از اینکه ورم های بینی از بین رفت اشکالاتی که در جراحی بینی ابتدایی وجود داشته است مشخص می شود .جراحی  ترمیمی بینی دارای  حساسیت بالایی می باشد زیرا دستکاری های انجام شده در جراحی اولیه برای جراح بینی محدودیت هایی را ایجاد می کند.مشکلاتی که ممکن است بعد از گذشت چند ماه در افراد دیده شود می توان به کجی بینی،نامتقارن بودن بینی ،یکی نبودن سوراخ های بینی و یا مشکلات تنفسی اشاره کرد .

جراحی بینی طبیعی و فانتزی

برای اینکه نتیجه جراحی بینی طبیعی باشد فاکتورهای مهمی  باید در جراحی بینی رعایت شود .جراح بینی با  ساختار بینی های مردان و زنان باید آَنایی داشته باشد .زیرا فاصله  بینی  با لب و دیگر اندازه ها و زاویه ها باید طبق اصول زیبایی شناسی باشد  که درافراد متفاوت می باشد .برای اینکه نتیجه جراحی بینی طبیعی باشد باید سوراخ های بینی به اندازه باشد و همچنین با دیگر اجزای صورت تناسب داشته باشد .برخی از افرادی که متقاضی جراحی بینی هستند معمولا به مراکز زیبایی مراجعه کرده و می خواهند که بینی آنها شبیه به عکس خاصی شود در صورتی که خود فرد در خواست دهد که می خواهد بینی به حالت فانتزی باشد و نوک بینی زاویه بیشتری داشته باشد جراح بینی می تواند با توجه ویژگی های بینی فرد و تا جایی که به سلامتی و تنفس فرد آسیبی وارد نشود نتیجه جراحی را اینگونه رقم یزند.

جراحی-بینی

جراحی انحراف بینی

جراحی بینی می تواند علاوه بر اینکه جنبه زیبایی داشته باشد جنبه درمانی داشته باشد .افرادی هستند که بینی آنها دارای ظاهری کج می باشد به گونه ایی که تنفس آنها را با مشکل روبه رو ساخته است.البته انحراف بینی به ظاهر بینی ارتباطی ندارد و ممکن است فردی دارای انحراف بینی باشد اما هیچ مشکلی در ظاهر بینی نداشته باشد .افرادی که دارای انحراف بینی هستند دچار مشکلات تنفسی می شوند .در مواردی که انحراف بینی با کجی بینی همراه باشد فرد می تواند در کنا ر جراحی بینی ،جراحی بینی زیبایی را نیز انجام دهد.

دلایل و علائم شکستگی بینی:

برجسته ترین جز در صورت افراد بینی آنهاست بینی در وسطی ترین بخش صورت جای دارد از این رو در زمان وقوع ضربه یا آسیب به صورت ، بینی فرد احتمال دریافت بیشترین صدمه را خواهد داشت . آسیب های وارده می تواند دلایل متنوعی داشته باشد دلایلی چون : تصادفات رانندگی ، برخورد با اشیا ، درگیری های فیزیکی ، صدمات ورزشی و زمین خوردگی و . . . از جمله موارد آسیب رسان به بینی می باشند. گاه احتمال بروز این آسیب ها در اثر فعالیت های شغلی پرخطر منجر به بروز خلل و ضربه به صورت یا بینی می شود. شایع ترین آسیب بینی در اثر این عوامل ، شکستگی بینی است .

بینی در حالت عادی از دو بخش اصلی متشکل است : بخش های غضروفی و بخش های استخوانی ؛ هریک از این نواحی در برابر ضربات وارده عکس العمل متفاوتی از خود نشان می دهند.

علایم شکستگی بینی :

درد : اولین علامت شکستگی بینی بروز درد شدید در این ناحیه بلافاصله پس از بروز ضربه است در برخی مواقع درد شکست بینی زیاد نیست و با مرور زمان میزان درد کم می شود و بعد از گذشت روزهای پیاپی فقط در هنگام لمس کردن بینی درد آن ظاهر می شود.

خونریزی : یکی دیگر از علایم شکستگی بینی خونریزی است . که میزان ان بسته به شدت آسی وارده زیاد یا کم است.

ورم و کبودی : گاه پس از اعمال آسیب یا صدمه ، کبودی ناحیه بینی شروع شده و بیشتر می شود در موارد حادتر این کبودی اطراف چشم فرد را فرا خواهد گرفت پیدایش ورم نیز به همین ترتیب می باشد.

انسداد تنفس : در بسیاری از افرادی که دچار شکستگی بینی شده اند ، انسداد راه های هوایی و گرفتگی تنفسی شایع ترین نشانه و علامت این عارضه است.

شکستگی بینی در کودکان : بافت بیشتر بخش های بینی در مورد کودکان از جنس عضروف است و لبه های رشدی در نقاز متصل شدن بافت غضروف به بینی قرار می گیرند پس گاهی ضربه ها و صدمات وارده به صورت کودک می تواند لبه های رشد را تخریب نماید پس از مراجعه به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی ممکن است طی معاینات سطحی مشکلی برداشت نشود ولی به مرور زمان و با رشد کودک ، نارسایی های شکلی پدیدار شده که اغلب به صورت انحراف ، فرورفتگی ، افتادگی بینی و تغییر حالت نوک بینی ظاهر می شوند.

تشخیص پزشکی :

تشخیص پزشکی بر پایه معاینات ابتدایی و تخصصی انجام می شود و برای بررسی دقیق تر می توان از عکس های رادیگرافی استفاده نمود اما این عکس ها برای کودکان کارآمد نبوده و آسیب های نقطه ای و دقیق را نمایان نمی سازد چرا که بافت های غضروفی بینی در کودکان بیشتر از بزرگسالان است و شکست غضروفی به سختی مشاهده می شود به این ترتیب نمی توان شکست های قدیمی بینی را از شکست های تازه تشخیص داد.

مبنای تشخیص معاینه است وعکس رادیوگرافی به ویژه در کودکان در بسیاری از موارد مفید نیست زیرا صدمات غضروف را مشخص نکرده و گاهی امکان تشخیص شکستگی جدید از شکستگی قدیمی وجود ندارد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

اقداماتی که بعد از جراحی بینی انجام می گیرد می تواند در نتیجه جراحی تاثیر به سزایی بگذارد هر چقدر این مراقبت ها به درستی انجام بگیرد نتیجه ایده آل تر خواهد بود.
بعد از جراحی بینی رژیم غذایی خود را کنترل کنید و تاجای ممکن ازخوردن  مواد غذایی که جویدن آنها سخت است خودداری کنید . همچنین برای اینکه ورم بینی  زودتر بهبود پیدا کند از نمک استفاده نکیند.
بینی خود را با محلول های توصیه داده شده شست و شو دهید تا جای ممکن از عفونت جلوگیری شود .
طبق گفته جراح بینی خود چسب  بینی خودر ا بزنید و به موقع آنها را تعویض کنید
فعالیت های سنگین و اقداماتی که به بینی فشار می آورند را انجام ندهید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر گیلدا گیوه چی

About the Author

drgivehchi
دكتر گيلدا گيوه چي در سال ۱۳۵۴ در تهران متولد شد.در سال ۱۳۷۱ پس از موفقیت در آزمون سراسری ،وارد رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران گردید.سال ۱۳۷۷ به عنوان رتبه اول دانشگاه ، قبل از فارغ التحصیلی در آزمون دستیاری شرکت نموده در رشته گوش ،حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شد.دوران ۴ ساله آموزش تخصصی را در بیمارستانهای امیراعلم و امام خمینی تهران سپری و در سال ۱۳۸۲ موفق به اخذ بورد (دانشنامه ) تخصصی در رشته گوش ،حلق ، بینی و جراحی سر و گردن گردید. در حال حاضر فعالیت ایشان عمدتا بر جراحیهای زیبایی و ترمیمی بینی و صورت متمرکز می باشد.

2 thoughts on “جراحی بینی

 1. roya - سپتامبر 2, 2018 در 9:50 ق.ظ

  سلام من 14 سالمه خلی بینیم بزرگه . یه دکتر رفتم گفت نمیشه الان جراحی کنم .
  این مشکل ارثیه بخاطر سنم نیست . همه فامیل عمل کردن . من الان نمیتونم جراحی کنم ؟ از چه سالی به بعدا میتونم این جراحی و انجام بدم ؟

  پاسخ
  • drgivehchi - اکتبر 16, 2018 در 11:41 ق.ظ

   باید سن رشد بینی به ثبات رسیده باشد

   پاسخ

ارسال پاسخ

Call Now Button