• تماس با ما
  • تماس با ما

گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی

گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی

همان طور که می دانید در ابتدای جراحی بینی برش هایی بر روی بینی ایجاد می شود سپس جراح بینی به روش های مختلف بینی  را برای زیبایی بیشتر بازسازی می کند مجموعه این تغییرات  باعث می شود بیمار به مانند هر جراحی دیگر وارد دوره نقاهت شود و با مشکلاتی در این دوره رو به رو شود .گرفتگی بینی یکی از این مشکلات بوده که بهتر است برای بهبودی آن مراقبت های بعد از عمل را به درستی انجام بدهید تا بتوانید زودتر بهبود پیدا کنید و  فعالیت های خود را به مانند روزهای پیش از عمل داشته باشید .

گرفتگی-بینی-بعد-از-جراحی-بینی (2)

کمک به بهبودی گرفتگی بینی بعد از عمل

در ابتدا بهتر است بدانید ک علت اصلی این گرفتگی بینی تورم های ایجاد شده در بینی و کم شدن مسیر در مجاری تنفسی می باشد شاید این گرفتگی به مدت یک ماه و یا کمتر از آن باشد در غیر این صورت حتما به  جراح بینی خود مراجعه کنید تا بتوانید این مشکل را زود تر برطرف کنید .همچنین به نکات زیر توجه داشته باشید :

  • در هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن نگه دارید و برای مدت طولانی سر خود را خم نگه ندارید.
  • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید .
  • داروهای تجویزی که برای کم شدن ورم ها دستور داده می شود باید به طور منظم مصرف شود .
  • از شست و شو کننده های بینی و محلول های نمک استفاده کنید .
  • از مصرف دخانیات بپرهیزید .
  • استفاده از نمک را برای مدتی محدود کنید
  • در صورتی که عوامل خارجی باعث حساسیت شما می شوند از آنها دوری کنید.

با بهبود پیدا کردن ورم های بینی می توانید به مانند قبل تنفس راحت از بینی داشته باشید و همچنین بینی زیبا داشته باشید.

اصلاح شاخک های بینی در جراحی بینی:

یکی از دلایل اقدام به جراحی بینی بهبود عملکرد آن است به این نوع جراحی ها که موجب بهبود تنفس، بویایی و سایر کارکرد های بینی می شوند ، جراحی بینی عملکردی نام دارند.

اصلاح-شاخک-های-بینی-در-جراحی-بینی

شاخک های بینی:

بافت های برجسته در مسیر کانال های هوایی بینی بر روی دیواره کناره داخلی بینی جای دارند که وظیفه گرم کردن هوای عبوری بینی را به عهده دارند همچنین این اجزا می توانند ماهیت هوای عبوری را مرطوب سازند. جنس این شاخک ها نرم و عموما استخوانی است احتمال افزایش حجم هریک از این بخش ها وجود داشته که هریک انسداد نواحی خاصی از بینی را موجب خواهند شد.

چنانچه شاخک های موجود در دیواره داخلی در بخش تحتانی بیش از اندازه عادی بزرگ گردند ممکن است فرد با گرفتگی و انسداد راه های هوایی مواجه شود.

شاخک های بینی ساختارهایی در دیواره کناری داخل بینی تان هستند و بصورت برجستگی هایی درداخل راه هوایی بینی دیده می شوند .

شناسایی و تشخیص:

پزشک جراح بینی یا متخصص گوش و حلق و بینی پس از بررسی نشانه های موجود و مشاوره با بیمار به ارزیابی وضعیت بینی فرد پرداخته و با معاینه دقیق از بخش های داخلی بینی بزرگی شاخک ها را تشخیص داده و تصمیمات درمانی لازم را اتخاذ می نماید.

گاه برای این تشخیص پزشک جراح بینی می تواند از روش آندوسکوپی بینی بهره بگیرد امکان استفاده از آندوسکوپ در داخل مطب برای این روش محدودیتی نداشته و علل انسداد بینی شناسایی می شوند.

همچنین در سی . تی . اسکن امکان تشخیص بزرگی شاخک ها به راحتی وجود خواهد داشت. اما چنانچه مشاهده سطحی علایم بیمار نشان دهده بزرگی شاخک باشد دیگر نیازی به انجام سی . تی . اسکن یا آندوسکوپی نیست.

روش های درمانی بزرگی شاخک ها:

بعد از شناسایی بزرگی شاخک یا شاخک ها تصمیمات درمانی مناسب اتخاذ می شوند می توان برای درمان شاخک های متورم از داروهای مخصوص تجویزی پزشک متخصص بهره گرفت که این روش درمانی باعث کاهش حجم شاخک ها به اندازه مورد نظر می شود.

چنانچه علایم موجود رفع نشدند و درمان دارویی موثر نبود یا گاه ابعاد شاخک ها بیش از حد بود لازم است جراحی بینی از نوع عملکردی و با هدف درمان بزرگی شاخک ها انجام شود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر گیلدا گیوه چی جراحی بینی خانم و متخصص گوش و حلق و بینی

 

About the Author

drgivehchi
دكتر گيلدا گيوه چي در سال ۱۳۵۴ در تهران متولد شد.در سال ۱۳۷۱ پس از موفقیت در آزمون سراسری ،وارد رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران گردید.سال ۱۳۷۷ به عنوان رتبه اول دانشگاه ، قبل از فارغ التحصیلی در آزمون دستیاری شرکت نموده در رشته گوش ،حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شد.دوران ۴ ساله آموزش تخصصی را در بیمارستانهای امیراعلم و امام خمینی تهران سپری و در سال ۱۳۸۲ موفق به اخذ بورد (دانشنامه ) تخصصی در رشته گوش ،حلق ، بینی و جراحی سر و گردن گردید. در حال حاضر فعالیت ایشان عمدتا بر جراحیهای زیبایی و ترمیمی بینی و صورت متمرکز می باشد.

ارسال پاسخ

Call Now Button