سپتوپلاستی

جراحی انحراف بینی‌ (سپتوپلاستی)

جراحی سپتوپلاستی با هدف رفع انحراف بینی و بهبود شرایط تنفسی و بویایی بیمار انجام می شود. سپتوم همان دیوارۀ‌ بینی است که انحراف آن به علت حرکت و جا به جایی بافت غضروف و استخوان ما بین سوراخ‌های بینی رخ می دهد. در عمل سپتوسلاستی وضعیت این دیواره میانی اصلاح شده و توسط پزشک در جای مناسب خود قرار خواهد گرفت جهت انجام این کار گاهی لازم است پزشک جراح بخش‌هایی از دیوارۀ بینی را برداشته و حذف نماید.

قبل از انجام عمل سپتوپلاستی، برنامه ریزی هایی انجام می شود و طی آن برنامه ها جراح مواردی چون ساختار فیزیکی، مشکلات تنفسی و ویژگی‌های خاص بینی بیمار را در ارزیابی می نماید.

چه زمانی لازم است جراحی سپتوپلاستی یا انحراف بینی صورت گیرد؟

در حالت معمول، به منظور حفظ توازن در جریان هوا و تعادل تنفسی، تیغه میانی بینی در خط مرکزی صورت قرار دارد اما گاهی در بعضی بیماران این دیواره به یکی از طرفین انحراف دارد. چنین مشکلی می‌تواند باعث ایجاد موانع تنفسی و بروز نشانه‌ هایی چون خون دماغ گردد. چنانچه فرد با مشکل تنگی راه های تنفسی بینی روبروست یا انحراف بینی او مشهود می باشد، می‌تواند از مزایای جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی بهره گرفته و به حالت ایده آل سلامتی خود دست یابد. لازم به ذکر است که تنفس ناقص بینی باعث به وجود آمودن ناهنجاری های بزرگی چون سردرد دائمی خواهد شد و نباید این مسئله را دست کم گرفت.

جراحی سپتوپلاستی با توجه به میزان پیچیدگی جراحی و انتخاب راهکارهای تیم پزشکی، نیازمند به بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی است.

همان طور که گفته شد، این جراحی منجر به باز شدن راه‌های هوایی بینی و بهبود مشکلات تنفسی و حل وقفه تنفس در خواب خواهد شد.

عوارض احتمالی

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی تا کنون عوارض به خصوصی در پی نداشته ولی ممکن است مانند تمام عمل های جراحی، پس از عمل، درد و تورم بینی و خونریزی را شاهد باشیم که با گذشت چند روز و کسب بهبودی بیشتر، این مشکلات نیز به خودی خود برطرف خواهد شد.

اقدامات قبل از عمل سپتوپلاستی

– لازم است در ابتدا طی جلسه‌ای، در مورد مزایا و معایب این جراحی بینی با پزشک خود صحبت کنید. و در مورد سابقه پزشکی خود و جراحی های قبلی او را آگاه سازید.

– آزمایش های فیزیکی که پزشک مطالبه کرده است را انجام داده و در اختیار او قرار دهید.

– از مصرف داروهای خاص که پزشک جراحتان ممنوع کرده خودداری نمایید.

استعمال دخانیات در روزهای قبل از عمل ممنوع است.

جراحی سپتوپلاستی

پس از عمل سپتوپلاستی

گاهی برای کاهش خونریزی و تورم بعد از عمل لازم است موارد زیر را رعایت نمایید:

– انجام فعالیت‌های بدنی و و.رزش های سنگین محدود شود.

از فین کردن تا اتمام دوره بهبودی خودداری کنید.

در زمان خواب سر خود را بالا تر نگاه دارید می توان برای این کار از دو بالش استفاده کرد.

نتایج سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی

نتایج جراحی سپتوپلاستی دائمی است و تا آخر عمر فرد را ساپورت می کند ولی ممکن است بسته به دلایلی، غضروف و تیغه حرکت کنند یا تغییر شکلی در طی زمان داشته باشند.

  در این درمان مراحل بهبودی با کندی روبه رو است از این رو نتایج نهایی حدود یک سال پی از جراحی مشخص خواهد شد.

بیشتر بیماران، پس از انجام سپتوپلاستی شاهد بهبود مشکلات گرفتگی بینی و رفع انسداد ناشی از انحراف سپتوم هستند. این بهبودی بستگی به شخص و وضعیت عمومی وی دارد و میزان آن در افراد مختلف متفاوت است.

در بسیاری از بیماران سردرد های ناشناخته که منشا آنها گرفتگی بینی بوده درمان خواهد شد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر گیوه چی جراح بینی خانم و متخصص گوش و حلق و بینی.

دکتر گیلدا گیوه چی

دکتر گیلدا گیوه چی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *