خوابیدن بعد از جراحی بینی

اگر ظاهر بد بینی شما تأثیر زیادی در اعتماد به نفس و روابط اجتماعی شما گذاشته است، جراحی بینی بهترین تصمیم برای شما خواهد بود. تخصص و مهارت پزشک متخصص در نتیجه جراحی نقش به سزایی دارد ولی علاوه بر آن جراحان بینی رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی را الزامی می دانند که یکی از این مراقبت ها، نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی می باشد.

نحوه-خوابیدن-بعد-از-جراحی-بینی

این مورد در کاهش تورم بینی تأثیر زیادی داشته و پس از جراحی به خصوص جراحی بینی استخوانی در هنگام خوابیدن بهتر است سر کمی بالاتر از بدن قرار گیرد.

در ادامه مقاله تمام نکات مرتبط با نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی را بررسی خواهیم کرد.

دلیل اهمیت نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، یکی از مراقبت های بعد از عمل بینی، اصولی و درست خوابیدن بعد از جراحی می باشد که تاثیر به سزایی در نتیجه نهایی جراحی داشته و هم چنین موجب تسریع دوران بهبودی خواهد شد.

چرا که رعایت نکردن اصول نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی منجر به افزایش تورم بینی و همچنین جمع شدن مایع داخل بینی خواهد شد. حتی در اثر درست نخوابیدن بعد از جراحی امکان دارد به بینی فشار و ضربه وارد شده و در نهایت به بینی آسیب وارد شده وفرم بینی تحت تاثیر قرار بگیرد، بنابراین آگاهی از این مورد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

خوابیدن یکی از مهم ترین عواملی است که بدن در مدت ریکاوری به آن احتیاج دارد. عامل دیگر تغذیه بعد از جراحی بینی است. استراحت و خواب کافی در مدتی که بدن پس از عمل بینی تضعیف شده است، به ریکاوری کمک شایانی می نماید.

حالت های خوابیدن بعد از جراحی بینی

در این بخش از مقاله تمام حالت های خوابیدن بعد از جراحی بینی را بررسی کرده و بهترین حالت را نیز عنوان خواهیم کردو

طاق باز خوابیدن

به طور معمول توصیه میشود که افراد به صورت طاق باز خوابیده و برای کاهش تورم سر خود را از بدن بالاتر قرار دهند، این نحوه خوابیدن می بایست یک الی دو ماه پس از جراحی بینی ادامه یابد و زاویه سر نسبت به بدن سی الی چهل درجه  باشد. هر فرد به طور معمول در طول روز به هشت ساعت خواب مفید احتیاج دارد.

طاق-باز-خوابیدن-بعد-از-جراحی-بینی

حال تصور کنید اگر این هشت ساعت خواب بر روی یکی از پهلو ها باشد چه آسیبی به ظاهر بینی وارد می شود. لذا بهترین حالت برای خوابیدن بعد از جراحی بینی، حالت طاق باز است. در این حالت فرد به پشت خوابیده و سر وی زاویه مناسبی با بدنش پیدا می کند.

به پهلو خوابیدن

بهترین جراح بینی توصیه می کند که افراد در مدت زمانی دو الی سه هفته بعد از جراحی از خوابیدن به پهلو برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به بینی خودداری کنند، اما در صورتیکه تنها در حالت پهلو به آرامش می رسید، می بایست به صورت نوبتی در طول شب از یک پهلو به پهلوی دیگر بچرخید.

به-پهلو-خوابیدن-بعد-از-جراحی-بینی

خوابیدن بر روی شکم

افراد نباید به هیچ عنوان در دوران نقاهت بر روی شکم بخوابند چرا که این کار بسیار خطرناک بوده و موجب وارد شدن فشار و آسیب به بینی خواهد شد. و این امر در نهایت منجر به آسیب به غضروف های بینی شده که در این حالت فرد نیاز به عمل ترمیمی بینی خواهد داشت.

خوابیدن-بر-روی-شکم-بعد-از-جراحی-بینی

نکاتی در خصوص نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

علاوه بر حالت های بینی که بررسی کردیم، نکات دیگری نیز در هنگام خوابیدن بعد از جراحی بینی باید رعایت شوند که این نکات عبارتند از:

نکاتی-در-خصوص-نحوه-خوابیدن-بعد-از-جراحی-بینی

تنها خوابیدن

یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام خوابیدن افراد رعایت کنند، تنها خوابیدن و همینطور حفظ رعایت فاصله با دیگران در هنگام خواب می باشد، چرا که در روزهای ابتدایی بعد از عمل بینی در مقابل هر گونه ضربه ای حساس بوده و بنابراین توصیه می شود که برای جلوگیری از وارد شدن هر گونه آسیبی به بینی افراد تنها و به دور مابقی افراد خانواده خوابیده و حتی از برقراری رابطه جنسی نیز خودداری کنند.

استفاده از تشک مناسب

در حالت کلی نحوه درست خوابیدن باید به گونه ای باشد که پس از بیدار شدن به عارضه کمردرد دچار نشویم. به خصوص زمانیکه در دروان نقاهت به سر می برید نباید از تشک های خیلی نرم که منجر به کمر درد می شود استفاده نمایید.

رفع بی خوابی

یکی از مواردی که بعد از جراحی افراد با آن درگیر می باشند بی خوابی می باشد که این امر به دلیل نگرانی از وارد شدن آسیب به بینی بعد از جراحی در هنگام خوابیدن می باشد، و هم چنین یکی دیگر از علت های آن تنگی نفس به دلیل تورم داخل بینی می باشد که بعد از 2 الی 3 روز این عارضه برطرف شده و فرد می تواند خواب به نسبت راحتی داشته باشد.

با رعایت برخی از موارد مانند پرهیز از مصرف نوشیدنی های کافئین دار، شستن بینی با سرم نمک و … می توان به رفع بی خوابی نیز کمک کرد.

جلوگیری از غلت زدن

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خوابیدن بعد از جراحی بینی باید رعایت شود، خودداری از غلت زدن می باشد، برخی از افراد در هنگام خواب عادت دارند که غلت بخورند و این مورد در افرادی که بینی خود را عمل کرده اند موجب وارد شدن آسیب به بینی آن ها خواهد شد، بنابراین برای جلوگیری از بروز این اتفاق توصیه می شود که در هنگام خوابیدن بالشت هایی در اطراف خود برای جلوگیری از تکان خوردن و غلت زدن قرار دهند.

نتیجه گیری

خوابیدن یکی از موثرترین موارد در زندگی بشر می باشد. به خصوص خواب خوب و با کیفیت به بهبود سلامتی و کوتاه شدن دوران ریکاوری پس از عمل بینی کمک زیادی می کند. بنابراین باید افراد بعد از عمل به طور کامل در خصوص نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی اطلاعات کافی داشته و آن ها را به خوبی رعایت کنند تا به نتیجه دلخواه خود بدون هیچ عوارضی از جراحی برسند. در این مقاله این مورد را هم در حالت های مختلف بررسی کرده و هم نکات مهمی که باید در این خصوص رعایت شود را عنوان کردیم، امیدواریم که مفید واقع شده باشد.

دکتر گیلدا گیوه چی

دکتر گیلدا گیوه چی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *