تغذیه بعد از جراحی بینی

یکی از مهم ترین موارد و اقدامات پس از جراحی بینی که لازم است رعایت شود، رعایت اصول تغذیه بعد از جراحی بینی است. به منظور سپری کردن دوره نقاهت با موفقیت و پیشگیری از بروز مشکلات پس از جراحی رعایت مراقبت های پس از جراحی به ویژه مراقبت های تغذیه ای از اهمیت بالایی برخوردار است. تغذیه به جز تجدید قوا و کمک به بهبودی زودتر، آثار و عواقب جراحی را کاهش داده و به رفع عوارض پس از جراحی نیز کمک به سزایی می کند. می توان با کمک تغذیه مناسب کبودی ها، التهابات و تورم های موجود را کم نموده و وضعیت عمومی بیمار را ارتقاء بخشید.

تغذیه-بعد-از-جراحی-بینی

به همین دلیل مصرف غذاهای سالم و مغذی در این دوره بسیار کمک کننده و مفید می باشد. رژیم غذایی دوران بعد از جراحی بینی فرق چندانی با برنامه غذایی عادی شما نخواهد داشت تنها بهتر است برخی از نکات را رعایت کنید تا بتوانید دوره نقاهت بعد از جراحی بینی را به خوبی سپری کنید برخی از نکات تغذیه ای بعد از جراحی بینی را در این مقاله برای شما ذکر کرده ایم.

تغدیه بعد از جراحی بینی در ساعات اولیه

قبل از عمل بینی شما باید ناشتا باشید تا جراحی بینی با مشکل روبه رو نشود. بعد از عمل بینی نیز به توصیه جراح بینی خود بهتر است تا چند ساعت هیچ گونه مواد غذایی مصرف نکنید.

بدین منظور توصیه می شود 4 الی 6 ساعت بعد از جراحی بینی از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید چرا که داروهای بیهوشی اثراتی را به همراه می آورند که چند ساعت پس از عمل نیز ادامه می یابد و چنانچه بیمار مواد غذایی مصرف کند، دچار حالت تهوع و استفراغ خواهد شد، و پس از ۶ ساعت می توان برای شروع از مواد غذایی مایع و آبکی استفاده نمود .

تغذیه بعد از جراحی بینی در روزهای ابتدایی

در روزهای اول تورم بینی مقداری زیاد بوده و شما باید به هیچ عنوان دهان خود را به مقدار زیاد باز نکنید و غذاهای سفت و جویدنی را مصرف نکنید .مواد غذایی جویدنی باعث ایجاد فشار به بینی شما خواهد شد .برای همین امر در روزهای اول سعی کنید تنها مایعات مصرف کنید.

لازم است بیمار در روز اول پس از جراحی، از غذاهای سبکی همچون سوپ، سیب زمینی آب پز یا پخته و آبمیوه های طبیعی تغذیه کند؛ مواد نامبرده اثرات مثبتی بر بهبودی بیمار گذاشته و می توان برای صرف مایعات از نی هم استفاده کرد.

تغدیه بعد از جراحی بینی در هفته اول

بعد از سپری شدن یک هفته از جراحی ، محدودیتی برای تغذیه وجود نخواهد داشت ولی بهتر است از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن شدید دارند همچنان پرهیز شود غذهایی چون ساندویچ و گاز زدن سیب از این دسته می باشند. بهترین جراح بینی توصیه می کند که در وعده های غذایی مواد غذایی پروتئینی و ویتامینه گنجانیده شوند تا زخم های داخلی و خارجی به سرعت بهبود پیدا کنند.

نکات کلی در مورد رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

 • مصرف آبمیوه های طبیعی را بیشتر کنید .
 • مصرف نمک را بعد از عمل بینی محدود کنید تا تورم بینی زودتر بهبود پیدا کند .
 • از خوردن هر گونه خوراکی که باعث ایجاد حساسیت در شما می شود خودداری کنید .
 • بهتر است مصرف مایعات سرد را افزایش دهید .زیرا نوشیدنی های گرم می تواند باعث افزایش ورم بینی شود. همچنین برای  نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید.
 • در کنار رژیم غذایی مناسب و دیگر مراقبت ها تورم بینی نیز برطرف خواهد شد و همچنین باید بدانید که گرفتگی های بینی نیز به دلیل وجود داشتن التهاب درونی بینی است که بعد از مدتی برطرف خواهد شد .
 • بهتر است از جراح بینی خود درباره تمامی مراقبت های بینی سوالات خود را بپرسید و در مورد سابقه و یا حساسیت های خود جراح بینی را در جریان بگذارید .
 • از خوردن مواد غذایی مناسب بعد از عمل بینی می توان به ، خوردن آناناس بعد از عمل بینی که کمک شایانی به کاهش کبودی و تورم می کند، اشاره کرد. مصرف آب کرفس هم مانند آب آناناس به کاهش تورم و کبودی کمک می کند.

نبایدهای تغذیه ای بعد از جراحی بینی

حال در این بخش از مقاله به بررسی مواد غذایی که نباید بعد از جراحی مصرف کرد، خواهیم پرداخت.

نبایدهای-تغذیه-ای-بعد-از-جراحی-بینی
 • آب معدنی و خیارشور به دلیل دارا بودن مقدار سدیم بالایی که دارند باعث افزایش تورم بعد از عمل بینی می شوند. بنابراین توصیه می شود، بعد از عمل مصرف نشوند.
 • میوه هایی از قبیل زردآلو، آلو، هلو، توت فرنگی، انگور، آلبالو و گیلاس توصیه می شود بعد از جراحی مصرف نشوند.
 • سبزیجاتی از قبیل کلم، کاهو، فلفل سبز، گوجه فرنگی را نباید بعد از عمل بینی مصرف کنید.
 • همچنین مصرف موادی از قبیل گردو، بادام زمینی، کشمش، حبوبات و سویا نیز توصیه نمی شود.
 • از میان نوشیدنی ها نیز بهتر است از مصرف شیر، چای سبز، نوشابه های انرژی زا، قهوه، دمنوش های گیاهی بعد از عمل بینی پرهیز شود.
 • از میان داروها نیز لازم است ویتامین ها مخصوصا ویتامین E، آسپرین، بروفن و … استفاده نشود.
 • بعد از جراحی بینی نیز مصرف مواد غذایی سفت که نیاز به جویده شدن دارند ، توصیه نمی شود. همچنین لازم است توجه کنید برای مصرف مواد نوشیدنی بعد از جراحی بینی ، به هیچ عنوان از نی استفاده نکنید.

سوالات متداول تغذیه بعد جراحی بینی

سخن پایانی

از آنجایی که تغذیه نقش موثری در نتیجه جراحی و تسریع دوران بهبودی و کوتاه شدن دوران نقاهت دارد، در این مقاله به طور کامل تمام نکات مربوط به تغذیه بعد از جراحی بینی از قبیل رژیم غذایی در در ساعات اول، روزهای ابتدایی و هفته ی اول را بررسی کرده ایم، و همچنین نبایدهای تغذیه ای را نیز در اختیار شما قرار داده ایم امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

دکتر گیلدا گیوه چی

دکتر گیلدا گیوه چی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *