تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

بسیاری از افراد بعد از عمل بینی دچار تورم و التهاب در بینی خود می شوند، که طبیعی بوده و بعد از گذشت یک مدت زمانی از بین خواهد رفت اما برخی از مواقع این التهاب و تورم باقی مانده و افراد را آزار می دهد که برای کاهش تورم و التهاب بعد از جراحی راهکارهایی وجود دارد که یکی از این راهکارها، تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی می باشد.

تزریق-کورتون-به-بینی

در این مقاله به طور کامل در مورد تمام موارد مرتبط با تزریق کورتون به بینی صحبت خواهیم کرد، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تعریف کورتون

کورتون ها یا همان خانواده کورتیکواستروئیدها که در واقع نوعی از داروهای مصنوعی به شمار می روند جهت کاهش تورم و التهاب در بدن مورد استفاده قرار می گیرند که این امر توسط مواد شیمیایی درون آن ها محقق خواهد شد، کورتون ها در دوزهای مختلفی وجود دارند و می توانند استفاده شوند که باید به این نکته اشاره کرد که در صورت تزریق آن ها در دوز بالا امکان کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن وجود خواهد داشت.

کاندیدای مناسب تزریق کورتون به بینی

تزریق کورتون به منظور کاهش سریع ورم بینی، بعد از جراحی بینی می باشد. به طور معمول تزریق کورتون بعد از جراحی برای رسیدن فرد متقاضی به نتیجه مطلوب و لذت بعد از جراحی بینی انجام می شود.

برخی از افراد با این که مدت زمان کوتاهی از جراحی بینی آن ها گذشته، از ورم بینی خود راضی نبوده و درخواست تزریق کورتون به بینی را دارند. همچنین برخی بر این باورند که باید بعد از جراحی بینی تزریق کورتون انجام شود، که این تصور اشتباه است. در ادامه افرادی که واجد شرایط برای تزریق کورتون به بینی می باشند را معرفی خواهیم کرد.

  • در افرادی که دارای پوست زخیم در نوک بینی خود هستند.
  • در افرادی که ورم بینی بعد از گذشت زمان مورد نیاز هنوز کاهش نیافته است.
  • افرادی که برای دومین بار بر روی بینی خود جراحی انجام داده اند.
کاندیدای-مناسب-تزریق-کورتون-به-بینی

نحوه انجام تزریق کورتون به بینی

به طور معمول تزریق کورتون بعد از جراحی بینی انجام می شود. و محل تزریق نیز در پشت نوک بینی است، زیرا ممکن است در این ناحیه اسکار تشکیل شود و یا بافت سفت مانده و پر شده باشد. تزریق کورتون در این ناحیه به دلیل جلوگیری از این عوامل و همچنین نرم شدن و کاهش تشکیل اسکار در پشت نوک بینی می باشد. تزریق کورتون باید توسط بهترین جراح بینی و به درستی انجام شود.

نحوه-تزریق-کورتون-به-بینی-بعد-از-جراحی

جهت تزریق کورتون به بینی که از مواد با غلظت 10 سی سی برای بار اول استفاده می شود، در ابتدا با لیدوکایین ناحیه موردنظر بی حس شده و سپس مواد را در سرنگ انسولین ریخته و در ناحیه موردنظر و در عمق پوست تزریق خواهند کرد.

مراقبت های بعد از تزریق کورتون به بینی

یک سری مراقبت های بعد از تزریق کورتون به بینی وجود دارد که برای دریافت نتیجه بهتر توصیه میشود که انجام دهید، این مراقبت ها عبارتند از:

  • استفاده از کمپرس سرد در دو روز اول بعد از تزریق
  • خودداری از بلند کردن اشیاء سنگین
  • خودداری از دست زدن به بینی
  • خودداری از انجام فعالیت های ورزشی سنگین به مدت یک ماه
  • پرهیز از مصرف داروهای ضدالتهابی مانند آسپرین
  • خودداری از پایین نگه داشتن سر

زمان مناسب تزریق کورتون به بینی

بهترین زمانی که می توان برای تزریق کورتون در نظر گرفت و می توان بدون داشتن خطرات احتمالی تزریق را انجام داد، تا موجب کاهش تورم در بافت بینی و اطراف آن شود، ۴ الی ۶ هفته بعد از انجام جراحی بینی است.

زیرا توصیه می شود تا بدن روند بازسازی خود را برای کاهش تورم در پیش بگیرد تا ترمیم بینی بسیار طبیعی و یکنواخت انجام شود. زیرا ممکن است با انتخاب زمان نامناسب برای انجام تزریق ، باعث ایجاد فرورفتگی و نامنظمی در نوک بینی شد. دکتر گیوه چی به عنوان بهترین جراح بینی مناسب ترین تصمیمات را برای تزریق کورتون برای بیماران خود می گیرد. در صورتی که تزریق به درستی انجام نشود، نتیجه جراحی بینی نمایان نمی شود.

به طور معمول بعد از گذشت یک هفته از تزریق تغییرات و کاهش ورم در بینی قابل مشاهده است. ولی ممکن است تا ۶ ماه زمان لازم باشد تا نتیجه را دید.

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم تورم و التهاب بعد از جراحی امری اجتناب ناپذیر بوده و طبیعی می باشد و پس از مدتی از بین خواهد رفت اما در صورتی که تورم بیش از زمان موردنظر باقی بماند می توان با تجویز پزشک از تزریق کورتون به بینی برای کاهش و از بین بردن آن استفاده کرد. در این مقاله در مورد تمام موارد مرتبط با تزریق کورتون به بینی صحبت کرده و همینطور ذکر کردیم که این امر باید توسط جراح بینی با تجربه ای برای جلوگیری از بروز عوارض انجام شود.

سوالات متداول تزریق کورتون به بینی

دکتر گیلدا گیوه چی

دکتر گیلدا گیوه چی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *