• تماس با ما
 • تماس با ما

کاهش شنوایی در کودکان

کاهش شنوایی در کودکان

کاهش شنوایی در کودکان تحت تاثیر عوامل مختلفی ایجاد می شود که ازمیان آن ها علت وراثتی و مادرزادی ، علتی شایع می باشد. تشخیص به موقع در بدو تولد، کودکانی که با کم شنوایی متولد می شوند ، از جهت اقدامات بازتوانی بسیار حائز اهمیت می باشد.

از علل دیگر کاهش شنوایی در کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وارد آمدن ضربه به گوش کودک
 • لوزه بزرگ در کودکان
 • کودکان دارای علائم آلرژیک
 • عفونت گوش میانی در کودکان ( علت شایعی می باشد)

در مواقعی که گوش میانی در کودکان عفونت می کند، مایع تجمع یافته ی پشت پرده ی صماخ ( پرده ی گوش) شروع به جذب شدن می کند. در کودکانی که لوزه ی سوم بزرگ و یا علائم آلرژیک دارند ، روند جذب این مایع کند می شود. گاهی هم امکان دارد در مواردی مایع تجمع یافته غلیظ شود و دیگر جذب نشود که بدنبال این امر ، کاهش شنوایی در کودکان را شاهد هستیم.

 دکتر گیوه چی ، بهترین متخصص گوش ، حلق و بینی ،  در زمینه درمان کاهش شنوایی در کودکان ،  تخصص و دانش بالایی دارد. شما عزیزان می توانید، به منظور مشاوره با دکتر گیوه چی  از طریق زیر اقدام کنید:

 شماره های  تماس  02188673181 و 02188875799

همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

علائم کاهش شنوایی در کودکان

در این موارد ممکن است کودک به دلیل شنیدن بهتر صداها ، صدای تلویزیون را بلندتر کند و یا صدای مادر و پدر خود و اطرافیان را واضحا نشنود.

اصطلاحات به کاهش شنوایی در کودکان ، به دلیل تجمع مایع پشت پرده ی گوش، اتیت سروز اطلاق می شود که در فصول پایانی  و نیمه ی دوم سال به دلیل افزایش عفونت های تنفسی ، گسترش بیشتری دارد.

در این حالت برای درمان این عارضه نیاز است تا کودک تحت معاینات و نظارت پزشکی قرار گیرد، در صورتی که کودک آلرژی داشت ، نیاز است تا آلرژی کودک کنترل و برطرف شود. همچنین به منظور تقویت درمان این عارضه نیاز است تا بطور دقیق و کامل ، توصیات پزشک خود را مد نظر قرار دهید و از داروهای تجویز شده توسط وی مصرف کنید.

 

عوارض تجمع مایع پشت پرده ی گوش

نکته ی قابل ذکر در این مبحث این است که اگر مایع تجمع یافته پشت پرده ی گوش در دراز مدت جذب نشود، احتمال آسیب دیدن دائمی استخوانچه های گوش ، وجود دارد. بنابراین اگر در دوره های متناوب درمانی کاهش شنوایی در کودکان ، مایع تجمع یافته جذب نشود و شنوایی کودک به حالت طبیعی باز نگردد نیاز است تا به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی استخوانچه های گوش، مایع تجمع یافته از طریق پرده ی گوش ، تخلیه شود. بعد از خروج مایع غلیظ شده از گوش ، یک قرقره ی تهویه کوچک (VT) در،  پرده ی گوش جایگذاری می شود تا گوش میانی تهویه شود و از تجمع مایع در پشت پرده جلوگیری بعمل آید.

کاهش شنوای در کودکان

کاهش شنوای در کودکان

همچنین اگر کودکی دارای لوزه ی سوم بزرگ باشد ، عمل جراحی برداشتن لوزه همزمان با تخلیه ی مایع تجمع یافته از گوش ، انجام می شود. به همین منظور برای درمان کاهش شنوایی در کودکان در این حالت ، کودک یکبار تحت بیهوشی به منظور عمل جراحی قرار می گیرد.

 

مراقبت های بعد از جایگذاری VT در گوش

 

 • گوشی که در آن VT تعبیه شده است مانند گوشی که پرده ی آن سوراخ است ، می باشد. به همین دلیل از ورود آب به درون گوش در هنگام استحمام جلوگیری کنید.
 • پنبه های آغشته به وازلین در گودی گوش های کودک قرار دهید ، تا آب در هنگام استحمام وارد گوش آن نشود.
 • همچنین توصیه می شود تا از آب تنی و شنا کردن به دلیل اینکه احتمال ورود آب به گوش وجود دارد ، اجتناب کنید.
 • ممانعت از وارد آمدن ضربه به گوش
 • در دوران جایگذاری VT توصیه می شود از فین کردن خودداری کرد.
 • با وجود VT در گوش احتمال تشکیل عفونت گوش وجود دارد ، بنابراین با عفونت کردن گوش ممکن است خروج ترشح چرکی از گوش در هنگام سرماخوردگی و یا ورود آب به داخل گوش، دیده شود. در این حالت نیاز است به منظور رفع عارضه ی ایجاد شده بیمار با پزشک معالج خود در ارتباط باشد.

VT ها در حالت کوتاه مدت بین 6 ماه تا یکسال در گوش باقی می ماند و بعد از بهبود شرایط و وضعیت گوش میانی کودک ، از گوش او خارج می شوند که بعد از آن ، پرده ی گوش شروع به ترمیم می کند.

ممکن است برای درمان ، از VT هایی با طول عمر بیشتر طبق صلاح دید و تجویز پزشک با بررسی وضعیت گوش کودک، استفاده شود.

در مواقعی ممکن است با خروج VT از گوش ، عمل ترمیم پرده ی گوش صورت نگیرد که در این حالت ممکن است برای ترمیم پرده ی صماخ ، از جراحی پیوند پرده ی گوش کمک گرفت.

سایر خدمات ارائه شده توسط دکتر گیوه چی:

جوانسازی صورت

لیفت بینی با نخ

بوتاکس

About the Author

drgivehchi
دكتر گيلدا گيوه چي در سال ۱۳۵۴ در تهران متولد شد.در سال ۱۳۷۱ پس از موفقیت در آزمون سراسری ،وارد رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران گردید.سال ۱۳۷۷ به عنوان رتبه اول دانشگاه ، قبل از فارغ التحصیلی در آزمون دستیاری شرکت نموده در رشته گوش ،حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شد.دوران ۴ ساله آموزش تخصصی را در بیمارستانهای امیراعلم و امام خمینی تهران سپری و در سال ۱۳۸۲ موفق به اخذ بورد (دانشنامه ) تخصصی در رشته گوش ،حلق ، بینی و جراحی سر و گردن گردید. در حال حاضر فعالیت ایشان عمدتا بر جراحیهای زیبایی و ترمیمی بینی و صورت متمرکز می باشد.

ارسال پاسخ

Call Now Button