زمان جا انداختن بینی شکسته و روش های آن

زمان جا انداختن بینی شکسته و روش های آن

در ابتدای شکستن بینی به خاطر وجود تورم بافت های کناری بینی انجام درمان با محدودیت هایی روبرو می شود. اما در 5-10 روز بعد از شکستگی نیز استخوان بینی جوش می خورد و دیگر قابل حرکت دادن نیست.فیکس شدن استخوان درافراد بالغ و جوان حدود 2 تا 3 هفته طول می کشد.این زمان در کودکان به نصف و یک چهارم کاهش می یابد.به همین دلیل جا انداختن باید مانی باشد که استخوان ها هنوز نرم و قابل تحرک باشند.در کودکان در روزهای سوم تا هفتم و در بزرگسالان در روزهای پنجم تا دهم باید انجام شود.انتخاب زمان مناسب به وسیله پزشک متخصص انجام می شود.در مواردی که تورم بینی فرد کم باشد می توان زود تر اقدام به جا انداختن بینی کرد.

زمان جا انداختن بینی شکسته و روش های آن

دو روش برای جا انداختن بینی وجود دارد

به روش بسته

این روش به عنوان روشی استاندارد برای درمان بینی های شکست مورد استفاده می باشد. این عمل به دو صورت سرپایی و یا با بستری در بیمارستان قابل انجام است. انتخاب یکی از این روش ها به عوامل مختلفی مانند مقدار آسیب بینی، وضعیت بیمار،سایر آسیب های بیمار و امکانات درمانی در دسترس بستگی خواهد داشت.در مواردی که در افراد بالغ شکستگی سطحی وجود دارد، با تزریق بی حسی و در مطب درمان صورت می گیرد.نتایج روش بی حسی با نتایج روش بی هوشی یکسان است.

پس از جا انداختن بینی روی بینی را گچ می گیرند وداخل بینی را نیز پانسمان قرار می دهند که به مدت 5 روز این پانسمان و گچ باید استفاده شود تا بینی به خوبی جوش بخورد.

به روش باز

روش باز زمانی استفاده می شود که پس از استفاده از روش بسته شکل ظاهریبینی بهم ریخته و یا مجاری تنفسی مسدود شده باشند. در این روش پوست روی بینی را برمی دارند و سپس استخوان های بینی را به دقت جابه جا می کنند و در جای مناسب خود قرار می دهند تا جوش بخورند و ثابت شوند.گاها برخی افراد مایل هستند در طی جراحی باز،شکل ظاهری بینی را نیز تغییر دهند و زیبا سازی انجام دهند،برای این افراد عملی انجام می شود که به سپتورینوپلاستی معروف است و در طی آن عمل زیبایی و عمل جا انداختن بینی همزمان انجام می شود.

زمان مناسب برای انجام رینوپلاستی بعد از شکستگی بین 3 الی 6 ماه بعد از شکستگی می باشد که بینی به خوبی جا افتاده باشد و تورم ها نیز رفع شده باشد.در مواردی که فرد در دوران کودکی باشد، می توان عمل رینوپلاستی را بعد از بلوغ انجام داد.

سایر خدمات دکتر گیلدا گیوه چی :

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی ترمیمی بینی

و . . .

با تشکر مدیریت سایت دکتر گیلدا گیوه چی جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر گیلدا گیوه چی

دکتر گیلدا گیوه چی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *