انواع جراحی بینی

انواع جراحی بینی

در انجام جراحی زیبایی بینی معمولاً از دو تکنیک استفاده می شود. این دو روش به اسم تکنیک بسته و باز شناخته می شوند.

روش بسته روشی است از مدت ها پیش توسط جراحان زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به روش دوم از قدمت بیشتر برخوردار می باشد و مدت هاست که جراحان از این روش استفاده می کنند. اما با گذشت زمان به دلایل مزایایی که روش باز نسب به روش بسته دارد تمایل جراحان به استفاده از روش باز افزایش یافت.

دکتر گیوه چی جراح بینی بیان می کنند که در روش بسته تمام برش‌ها در داخل بینی‌ است. در تکنیک بسته، مدت زمان عمل کوتاه تر و همچنین تورم آن کمتر است. البته در این نوع روش هم در دیواره بین دو سوراخ بینی‌ به نام “کالوملا” می دهند. کلوملا، همان قسمت میانی بین دو سوراخ بینی است که بطور معمول پائین تر از پره های بینی قرار می گیرد. گاهی برش های که در روش  بسته انجام داده شده منجر به چسبندگی و آسیب به دریچه بینی یا همان والو می شود.

امروزه روش باز طرفداران بیشتری دارد. در روش باز، جراح دید بیشتری دارد و معمولاً از این روش برای بینی هایی با مشکل حاد مواجه اند مانند بینی هایی با مشکل عدم تقارن زیاد، پیچ خوردگی زیاد بینی و همچنین در زمینه هایی که مشکل مادر زادی وجود دارد، به کار گرفته می شود. علاوه بر آن در این تکنیک در گذاشتن گرفت‌های غضروفی و استخوانی یا پروتز ها سهولت وجود دارد.

در روش باز عمل بدین صورت است که جراح برشی از جلوی پوست بینی انجام می دهد که با بالا بردن پوست هیچ آسیبی به مخاط داخل بینی وارد نمی شود و مشکلی در تنفس بیمار ایجاد نخواهد شد. البته روش باز خالی از عیب نبوده و می توان یکی از بزرگترین عیوب آن را تورم بعد از عمل دانست. بخصوص در بینی‌‌های گوشتی تا یک سال هم باقی‌ میماند ولی‌ اگر به بیمار قبل از عمل آگاهی داده شود مشکلی‌ ایجاد نخواهد شد.

انجام جراحی زیبایی بینی از نظر فصلی تفاوتی نمی کند اما انجام آن برای بیماران مبتلا به آلرژی فصلی حایز اهمیت است. از نظر سن هم عمل بینی برای دختران بالای ۱۷ وبرای پسران بالای ۱۸ قابل انجام است و در سنین قبل از به دلیل رشد استخوان های صورت بهتر است عمل جراحی بینی صورت نگیرد.

 نمی توان در جراحی بینی روشی را نسبت به روش دیگر بهتر انست بلکه استفاده کردن یک جراح از روش باز یا بسته بسته به شرایط بیمار دارد و مهم نتیجه نهایی مطلوب می باشد.

نوع بینی و نتیجه جراحی بینی 

یکی از مهمترین مواردی که نتیجه بسزایی در جراحی بینی دارد نوع بینی قبل از جراحی می باشد. همانطور که میدانید انواع بینی شامل بینی استخوانی و بینی گوشتی می باشد .البته ممکن است که بینی استخوانی محکم و پوست ضخیم داشته باشد و یا بالعکس ممکن است که یک بینی پوستی نازک اما غضروفی ضعیف داشته باشد. تشخیص نوع بینی و بررسی احتمالی نتیجه جراحی بینی به عهده جراح بینی می باشد که در زمان معاینه به صورت دقیق مورد معاینه قرار می‌گیرد.

در زمان مراجعه به جراح بینی می توانید انتظارات خود را به ایشان بیان کنید و البته نسبت به نتیجه جراحی بینی سوالات خود را مطرح نمایید و انتظارات خود را نسبت به نتیجه جراحی بینی  به ایشان اعلام نمایید .

نکته ای که حائز اهمیت می باشد انتظارات منطقی از جراحی بینی می باشد، نتیجه جراحی بینی رابطه مستقیمی با نوع بینی شما خواهد داشت به همین منظور نتایج جراحی بینی بر روی انواع گوشتی و استخوانی متفاوت می باشد.

نتیجه جراحی  بینی های گوشتی

بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم و غضروف ضعیف هستند.

زمانی که برای انجام جراحی بینی در انواع گوشتی اقدام می شود، باید انتظارات بیمار به صورت منطقی باشد. چراکه ضخامت بیش از اندازه پوست بینی و ضعیف بودن غضروف ها باعث می شود که جراحی بینی کمی دشوار تر نسبت به بینی های استخوانی شود .

معمولاً تغییراتی که در استخوان و غضروف بینی داده میشود توسط پوست ضخیم بینی گوشتی پوشانده خواهد شد از این رو تکنیک هایی نظیر تقویت غضروف بینی حین جراحی نیاز است .

البته تزریق مقدار ای کورتون برای نازک کردن ضخامت پوست بینی مورد استفاده قرار می گیرد. نتیجه جراحی بینی گوشتی معمولاً یک بینی طبیعی خواهد بود زیرا نمی‌توان از ضخامت بینی به اندازه زیاد کاهش داد .البته این بدان معنا نیست که جراحی بینی گوشتی نتیجه ایده آل نخواهد داشت، بلکه بعد از جراحی پره های بینی به خوبی کوچک می‌شوند و  تیغه ی بینی  اندازه ای متناسب خواهد داشت و فرم بسیار زیبایی نسبت به بینی گوشتی ابتدایی خواهد داشت .

نکته بعدی این می باشد که ضخامت پوست بینی نسبت به افراد متفاوت خواهد بود ممکن است فردی غضروف ضعیفی داشته باشد اما پوست بینی ایشان معمول و نسبتاً نازک باشد. برای این جراحی نیاز است تا با تقویت غضروف های بینی فرم دهی ایده‌آل به آن نتیجه‌ای بسیار زیبا و استاندارد ارائه نمود.

نتیجه جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی پوست نازکی دارند و البته غضروف های این نوع بینی بسیار مقاوم و محکم می باشد این بینی ها گزینه های مناسبی برای انواع بینی فانتزی و یا عروسکی می باشند.

پوست نازک این بینی مزیتی است که باعث می شود تمامی اقدامات و تغییراتی که جراح حین عمل زیبایی بینی انجام داده است به خوبی نشان داده شود از این رو می توان به این نتیجه رسید که پوست بینی و ضخامت آن یکی از تاثیرگذارترین المان ها برای نتیجه جراحی بینی می باشد هر چند که تبحر و تخصص جراح زیبایی بینی نقش مهم و اصلی در عمل زیبایی بینی خواهد بود.

 

دکتر گیوه چی جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی فانتزی را نیز انجام می دهند .

 

 

 

دکتر گیلدا گیوه چی

دکتر گیلدا گیوه چی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *