انحراف بینی

انحراف بینی

عواملی که باعث انحراف بینی می شود

1- از عوامل مهم در انحراف بینی، عوامل تکاملی و ارثی است. عوامل تکاملی و ارثی در کج شدن بینی از زمان جنینی بروز می کند و به دلیل اختلاف در جثه، اندام والدین و اختلاف ژنتیکی به وجود می آید. تیغه بینی به دلیل این اختلاف به صورت نامتقارن رشد می کند و این رشد نامتقارن تیغه بینی، باعث رشد گوشت و پوست نا متوازن می شود. با توجه به این که انحراف بینی به عوامل تکاملی بر می گردد، شاید اختلاف میزان رشد در قسمت های دیگر بدن بروز کند و فرد را دچار مشکلات تنفسی کند، مانند بزرگ بودن بیش از اندازه لوزه سوم که ممکن است تغییراتی در دستگاه تنفسی ایجاد کند، مثلا سقف دهان گود تر شود. با گود تر شدن سقف دهان به تیغه بینی فشار وارد می شود باعث انحراف بینی در فرد می شود. این انحراف بینی ممکن است به دلایل مذکور نبوده و با مرور زمان با رشد نوزاد و افزایش سن اتفاق بیوفتد

2- ضربه به بینی از عوامل انحراف بینی به شمار می رود و نقش مهمی در ایجاد انحراف بینی ایفا می کند. برخی از این ضربه ها در زمان تولد نوزاد و یا در دوران کودکی به بینی وارد می شود که حتی ممکن است این ضربه اصلا شدید نباشد. در موارد دیگری مثل تصادف، درگیری و یا برخورد جسم سخت به بینی ممکن است شکستگن تیغه و استخوان بینی اتفاق بیوفتد. در صورتی که ضربه در زیر غضروف بینی، خون ریزی ایجاد کند و به موقع رسیدگی نشود باعث تغییر شکل بینی می شود.

 عوارض انحراف بینی

از عوارض انحراف بینی می توان به اختلاف تمیزی، درجه حرارت و کیفیت هوای تنفسی از راه دهان و بینی اشاره کرد. این عوامل به مرور زمان باعث ایجاد مشکلاتی مثل خشکی دهان، مشکل در بویایی و یا سردرد های خاص در فرد می شود که بعد از برطرف شدن مشکل انحراف تیغه بینی این مشکلات رفع شده است.

راه های تشخیص انحراف بینی

برای تشخیص انحراف بینی معمولا یک معاینه ساده توسط جراح بینی انجام می شود. در این معاینه جراح بینی با کمک آندوسکوپ تمام قسمت های تیغه بینی را مشاهده کرده و میزان انحراف تیغه بینی را مشخص می کند.

 راه های درمان انحراف بینی

برای درمان انحراف بینی و کاهش عوارض آن نیاز به جراحی بینی است. در جراحی با کناز زدن لایه های مخاطی محافظ، قسمتی که باعث بروز مشکل شده را ترمیم و یا برداشته می شود و در ادامه به مرتب کردن توربین های داخلی بینی هم پرداخته می شود.

سایر خدمات دکتر گیلدا گیوه چی :

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی ترمیمی بینی

و . . .

با تشکر مدیریت سایت دکتر گیلدا گیوه چی جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی .

دکتر گیلدا گیوه چی

دکتر گیلدا گیوه چی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *